-

Drabinka dla dzieci Pikler – dlaczego warto w nią zainwestować? Wyjaśniamy!

W ostatnim czasie wśród młodych rodziców niezwykłą popularnością cieszą się drabinki dla dzieci Pikler. Te domowe place zabaw mają wspomagać rozwój motoryki dużej u najmłodszych, która odpowiada za siadanie, raczkowanie czy chodzenie. Sławne piklery są ponadto zgodne z uznanymi systemami Marii Montessori i Emmi Pikler. Czy jednak naprawdę warto zainwestować w taką drewnianą drabinkę dla dzieci? A może to tylko chwilowy trend? Tego wszystkiego dowiesz się z lektury naszego poradnika, który przygotowaliśmy dla wszystkich rodziców maluszków.

Poznaj metodę Montessori i Pikler!

Na początku wyjaśnijmy sobie, czym owa sławna metoda Montessori w ogóle jest. Włoska lekarka Maria Montessori niemal sto lat temu opracowała system wychowawczy dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Zakłada on wsparcie samodzielnych wyborów dziecka i jego indywidualnych zdolności. Szczególny nacisk kładziony jest na wszechstronny rozwój malucha – jednak jego rodzice i nauczyciele powinni umożliwić mu poznawanie świata i uczenie się w sposób swobodny. Pozwala to dziecku czerpać radość z nauki nowych rzeczy i nie narzuca mu sztywnych ram wychowawczych. W takim wypadku wprost niezbędne jest odpowiednie wyposażenie środowiska dziecka. Naprawdę warto w tym celu zaopatrzyć się w pomoce rozwojowe, które zainteresują Twojego malucha i pomogą mu w nauce. Takie artykuły powinny być proste, ale funkcjonalne, naturalne i atrakcyjne wizualnie. Dobrym przykładem takiej pomocy jest tzw. trójkąt Emmi Pikler, czyli prosta, drewniana drabinka, której zadaniem jest – zgodnie z filozofią jej twórczyni – wsparcie swobodnego rozwoju motorycznego i emocjonalnego dziecka.

Kiedy warto podarować dziecku drabinkę Pikler?

Drabinka Pikler to odpowiedź na potrzeby znudzonych klasycznymi zabawkami dzieci, a także zmęczonych dziecięcą nudą rodziców. Solidna konstrukcja drabinki umożliwia szerokie zastosowanie i pozwala na zabawę nawet najmłodszym maluchom. Co więcej, element ten jest całkowicie zgodny z pedagogiką Marii Montessori. Koncepcja ta zakłada stworzenie dziecku przyjaznego otoczenia, w którym może rozwijać umiejętności i samodzielność.

Zastanawiasz się, kiedy warto podarować dziecku tę wyjątkową zabawkę? To odpowiedni wybór nawet dla maluchów, które ukończyły pierwszy rok życia. Warto jednak podkreślić, że nie popełnisz błędu, jeśli zdecydujesz się na ten zakup, mając młodszą pociechę. Drabinka ma wiele możliwości zastosowania – nawet najmłodsi mogą odkrywać jej zalety, oczywiście pod czujnym okiem opiekuna. Warto podkreślić, że zabawka jest odpowiednia także dla starszych dzieci – nie ma górnej granicy wieku!

Jak drabinka Pikler wpływa na rozwój dziecka?

Drabinka Pikler wspiera rozwój malucha wielotorowo. Przede wszystkim zwiększa świadomość przestrzenną, czyli stymuluje czucie głębokie. Dzięki zabawie na niej dziecko wykonuje ćwiczenia z obszaru motoryki dużej i wzmacnia mięśnie. Co więcej, doskonali też koordynację wzrokowo-ruchową, co ma ogromne znaczenie dla rozwoju wielu przydatnych w życiu umiejętności. Ponadto zabawa na drabince uczy cierpliwości i samodzielności.

Drabinka może być używana zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Zapewnia rozwój fizyczny dziecka w trakcie zabawy. Bez wątpienia zachęci każdego malucha do aktywności. Dzięki kilku prostym ćwiczeniom dziecko będzie mogło cieszyć się dobrą formą w przyszłości. Element ten sprzyja też wzmacnianiu mięśni, elastyczności kręgosłupa i stawów.

Wiele możliwości zastosowania, duża uniwersalność i szereg korzyści wynikających z zabawy na drabince to czynniki, które czynią ją także znakomitym prezentem. Jeżeli poszukujesz upominku dla pociechy bliskich dla Ciebie osób i wiesz, że nieobca jest im filozofia Marii Montessori, to drabinka Pikler jest zdecydowanie strzałem w dziesiątkę.

Drabinka Pikler – jak sprytnie wykorzystać ją w zabawie?

Zabawki w duchu Montessori dają małym użytkownikom mnóstwo możliwości zastosowania. Oczywiste jest, że drabinka Pikler służy do wspinania. Warto jednak pamiętać, że stanowi przede wszystkim jeden z najważniejszych elementów domowego placu zabaw. Jeśli zdecydujesz się na zakup tego mebla w naszym e-sklepie, to możesz mieć pewność, że będzie pasował zarówno do naszej zjeżdżalni, jak i do ścianki wspinaczkowej, ale także do bujaka. Dzięki temu stworzysz dziecku przemyślane miejsce do zabawy, które wspiera jego rozwój w niemal każdym obszarze. Co najważniejsze, elementy takiego zestawu możesz dowolnie konfigurować samodzielnie. Tym samym domowy plac zabaw będzie całkowicie dopasowany do potrzeb Twojej pociechy. Ogranicza ją tylko wyobraźnia!

Potencjał drabinki mogą wykorzystać także najmłodsi. Mebel ten da im dodatkową frajdę z czworakowania, a także wesprze w podciąganiu i stawianiu pierwszych kroków.

Jak wybrać drabinkę Pikler?

Każdy element wyposażenia przeznaczonego dla dzieci musi spełniać konkretne wymagania. Najważniejsze jest bezpieczeństwo maluchów podczas zabawy. Wybierz więc drabinkę wykonaną z solidnego materiału, który bez trudu zniesie dziecięce harce. Dobrym rozwiązaniem jest zakup mebla wyposażonego w dodatkowe uchwyty, dzięki którym korzystanie z drabinki będzie jeszcze bezpieczniejsze – w razie potrzeby pomogą małemu użytkownikowi w utrzymaniu równowagi. Zadbaj o to, by produkt miał dokładnie wyszlifowane i zaokrąglone krawędzi. Dzięki temu dziecku nie grozi przypadkowe skaleczenie podczas zabawy.

Obawiasz się, że drabinka zajmie zbyt dużo miejsca użytkowego? Nic bardziej mylnego – w ofercie naszego e-sklepu znajdziesz mebel, który po skończonej zabawie można złożyć i przechować w innym miejscu. Doskonałym rozwiązaniem jest zakup produktu, który ma stosowne certyfikaty potwierdzające jego jakość. To gwarancja niezawodności i bezpieczeństwa.

Drabinka dla dzieci Pikler – jakie ma zalety?

Pikler, czyli po prostu drewniana drabinka dla najmłodszych, ma prostą konstrukcję i wykonana jest z naturalnych surowców. Dzięki tak niepozornemu obiektowi Twoje dziecko rozwija swoją motorykę dużą. Jest ona odpowiedzialna za siadanie, chodzenie, skakanie czy podciąganie. Drabinka na początku może służyć maluszkowi jako podpórka do nauki wstawania na nóżki, a potem stanowić wyzwanie wspinaczkowe. Dzięki temu Twoja latorośl nie tylko nabędzie umiejętności motoryczne, ale też rozwinie swoją samodzielność i pewność siebie. Co więcej, będzie miała przy tym wielką frajdę! W naszym sklepie internetowym możesz kupić drewnianą drabinkę Pikler w zestawie ze zjeżdżalnią. W ten sposób stworzysz dziecku jego własny, domowy plac zabaw! Co więcej, drabinkę możesz również wykorzystać do stworzenia namiotu – wystarczy, że narzucisz na nią kocyk. Nie zapominaj też, że z naszej drabinki korzystać mogą zarówno roczne maluszki, jak i trochę starsze dzieci, w wieku 5-6 lat. Jeden z naszych piklerów może więc stanowić nie lada gratkę dla rodzeństwa nawet o dość dużej różnicy wiekowej. Z tego względu gorąco zachęcamy Cię do stworzenia w swoim domu małego placu zabaw i skorzystania z oferty naszego sklepu!

Zyskaj 5% rabatu na pierwsze zakupy

Jednorazowy rabat dla nowych klientów na pierwsze zakupy.

Udanych zakupów!

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium