Metoda Marii Montessori w domu – na czym polega i jak się do niej przygotować?

Metoda Montessori niedługo będzie obchodzić sto lat. Od niedawna przeżywa w Polsce swój renesans. Praktycznie w każdym mieście istnieją placówki, które z niej korzystają. Jeśli zależy Ci, aby wprowadzić jej zasady do codziennego życia, ale nie wiesz jak się do tego zabrać, doskonale trafiłeś! Sprawdziliśmy, czy metodę Marii Montessori można stosować w domu oraz na czym konkretnie ona polega.

biggy

Na czym polega metoda Montessori?

Pierwszym z głównych założeń metody Montessori jest umożliwienie dziecku dokonywania samodzielnych wyborów, co przekłada się na czerpanie radości z nauki. Drugim jest wspieranie jego naturalnych zdolności i podjętych decyzji.

Najważniejsze zasady metody Marii Montessori:

1. Szacunek do dziecka,

2. Wychowanie do samodzielności,

3. Sensoryczne doświadczanie świata,

4. Przygotowanie do życia w społeczności,

5. Pozytywne wzmacnianie.

pikler Montessori

Czym są fazy wrażliwe wyodrębnione przez Marię Montessori?

Twórczyni metody Montessori wykazała istnienie faz wrażliwych, czyli etapów w życiu dziecka, w których odznacza się ono różnymi predyspozycjami. Z czasem zmieniają się one w konkretne zdolności. Zgodnie z tymi założeniami na opanowanie poszczególnych umiejętności przychodzi w życiu dziecka konkretny czas:

0 - 6 rok życia – okres mimowolnego uczenia się i odkrywania świata. Jest to czas na budowanie intelektu, języka i wiedzy o kulturze.

6 - 12 rok życia – dziecko rozwija myślenie abstrakcyjne i wyobraźnię. Wiedza, którą uzyskało w pierwszej fazie, zaczyna być wykorzystywana i używana do dalszego rozwoju.

12 - 18 lat – młodzież zaczyna budować swoje społeczne ja. W fazie tej niezwykle ważne jest poczucie własnej wartości i wiara w siebie. Ponadto następuje poszukiwanie idei, które będą towarzyszyć dziecku w całym dorosłym życiu.

bujak Montessori

Jak przygotować się do stosowania metody Marii Montessori w domu?

Maria Montessori zakłada, że najbliższe otoczenie dziecka powinno być przygotowane w taki sposób, aby wspierać jego rozwój. Przede wszystkim musi być proste i uporządkowane. Ponadto powinieneś odpowiednio dobrać pomoce rozwojowe, które podzielone zostały na kilka grup:

- ćwiczenia dnia codziennego – zawarte zostało tutaj wszystko, co ma związek z samoobsługą i przygotowywaniem do samodzielności np. nauka nalewania wody z butelki do szklanki. Przedmioty powinny być ustawione w zasięgu wzroku i ruchu dziecka, by bez przeszkód mogło podejmować kolejne próby.

- kształcenie zmysłów – warto zdecydować się na pomoce, które rozwijają jednocześnie jak najwięcej zmysłów np. kolorowe bryły, przedmioty o odmiennych strukturach lub temperaturach. Godną uwagi propozycją są bujaki, zjeżdżalnie i piklery dostępne w ofercie naszego sklepu. Dzięki nim Twoje dziecko będzie mogło ćwiczyć zmysł równowagi poprzez wspinanie się lub korzystanie ze skonstruowanej z nich równoważni.

- zdolności matematyczne – wszystkie pomoce, które wprowadzą dziecko w naukę liczenia oraz system dziesiętny np. kolorowe kulki.

- zdolności językowe – dobrym wyborem są obrazki z podpisami, tabliczki z literami itp. Ciekawą propozycją jest wykorzystanie tacy z kaszą manną lub mąką, na której dziecko może pisać poszczególne litery.

- wychowanie kosmiczne – przydatne do nauki będą mapy, globusy, puzzle z flagami państw i różnymi regionami świata.

bujak Montessori

Pamiętaj, aby do wprowadzania metody podejść holistycznie oraz by miała ona swoje zastosowanie w jak największej ilości aspektów życia Twojego dziecka. Jedynie wtedy osiągniesz najbardziej satysfakcjonujące efekty w krótkim czasie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium