Od kiedy bujak dla niemowlaka zda egzamin? Tłumaczymy

Opieka nad najmłodszym członkiem rodziny potrafi być niemałym wyzwaniem. Mały człowiek posiada wiele potrzeb, a jego intensywny wzrost potrafi przyprawić o zawrót głowy. Przed świeżo upieczonymi rodzicami piętrzy się góra zadań do wykonania i zasad, z którymi powinni się zapoznać. Wiele z nich dotyczy doboru odpowiednich dla dziecka akcesoriów. Od kiedy bujak dla niemowlaka będzie sensownym zakupem? W którym momencie okaże się sprawdzonym rozwiązaniem? Tłumaczymy!

Bujak dla niemowlaka – ogrom zalet

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na główne pytanie dzisiejszego artykułu, czyli od kiedy bujak dla niemowlaka będzie strzałem w dziesiątkę, spójrzmy na sprawę szerzej. Dlaczego warto zainwestować w bujak dla malucha? Jakie są zalety tego typu rozwiązania? To musisz wiedzieć.

  1. Ruch bujania do przodu i do tyłu kojarzy się dziecku z bezpieczeństwem. Genezy działania uspokajającego lekarze doszukują się już w życiu płodowym. Leżenie w nieruchomym łóżeczku może być dla niemowlęcia czymś nowym, a zarazem stresującym i nieprzyjemnym.
  2. Badań nad zaletami bujania nie brakuje. Mówi się nie tylko o lepszej koncentracji w przyszłości, ale i pozytywnym wpływie na wzrok i słuch.
  3. Bujanie z całą pewnością sprawia, że dziecko uczy się łapać prawidłową równowagę. Ćwiczy właściwą postawę już od pierwszych miesięcy życia.

Bujak i jego wady

Wokół tematu bujania powstało wiele niesłusznych uprzedzeń. Częstym zniechęceniem dla rodziców jest fakt, że zakup bujaka jest drogą inwestycją, która nie służy zbyt długo. To absolutny mit. W naszym sklepie znajdziesz wielofunkcyjne bujaki, które posłużą Twojemu dziecku przez długi czas. Obecny bujak później stanie się zjeżdżalnią dla starszaka bądź nawet biurkiem do tworzenia pięknych rysunków. Od kiedy bujak dla niemowlaka wchodzi jednak w grę? Przejdźmy dalej.

Od kiedy bujak dla niemowlaka będzie dobrym rozwiązaniem?

Skupmy się teraz na odpowiedzi na zasadnicze pytanie. Od kiedy bujak dla niemowlaka przysłuży się dziecku? Skąd będziemy wiedzieć, że jest to bezpieczne rozwiązanie? Bujaki Montessori, które znajdziesz w naszej ofercie, są w pełni bezpieczne dla niemowląt już w pierwszych miesiącach życia. Ich używanie sprzyja rozwojowi i w żaden sposób nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Prawidłowe korzystanie z bujaczka nie wymaga od malucha szczególnych umiejętności. Pozycja, którą dziecko mimowolnie przyjmuje podczas bujania, jest więc komfortowa i naturalna. Przyjęło się jednak, że zalecaną granicą korzystania z tego akcesorium jest moment, w którym pociecha zaczyna raczkować, samodzielnie się przemieszczać i wspinać. Dostępne w naszej ofercie produkty są wielofunkcyjne. Bujak może być więc zarazem standardowym bujakiem, jak również częścią zjeżdżalni lub blatem z otworami na zabawki i kredki. Wszechstronne rozwiązania to najlepsza inwestycja.

Bujak dla niemowlaka – jak wykorzystać go w zabawie?

Wiesz już, że bujak Montessori to doskonały pomysł nawet dla najmłodszych dzieci. Warunkiem jest jednak umiejętne korzystanie z niego, dzięki czemu zabawka będzie towarzyszyła maluchowi długi czas, “rosnąc” razem z nim. Sposobów na zabawę jest nieskończenie wiele! Czytaj dalej i poznaj najpopularniejsze.

1. Bujanie z rodzicem

Podstawową funkcją bujaka jest oczywiście bujanie. Na szczęście czynność ta jest absolutnie bezpieczna dla maluchów w każdym wieku i korzystnie wpływa na ogólny rozwój. Musisz jednak pamiętać, że najmłodsze niemowlęta nie mają kontroli nad swoim ciałem, a szczególnie nad tułowiem i głową. Aby włączyć bujanie do planu Waszego dnia na stałe, po prostu bujaj się razem z dzieckiem. Zadbaj o to, aby nie przyjmowało pozycji półsiedzącej, dopóki jego kręgosłup nie jest na to gotowy. Czas spędzony na bujaku wyciszy maluszka, uspokoi go i sprawi, że Wasza więź będzie jeszcze silniejsza! Co najważniejsze, bobas może spędzać czas na bujaku zarówno z mamą, jak i z tatą.

2. Bujak jako wieszak na zabawki

Czy wiesz, że bujak służy nie tylko do bujania? Do kolejnej zabawy z wykorzystaniem tego elementu potrzebujesz wygodnej maty i kilku uroczych zabawek do zawieszenia. Postaw bujak do góry nogami i powieś je na szczebelkach. Leżący na macie maluszek ma swobodę ruchów i może próbować wyciągać do nich rączki. Dzięki temu ćwiczy ruchomość kręgosłupa i bioder, nie obciążając ich! Mebel jest stabilny nawet w takiej pozycji, jednak pamiętaj, by zawsze być z dzieckiem podczas zabawy!

3. Samodzielne bujanie

Starsze niemowlęta, które potrafią samodzielnie i stabilnie siedzieć, mają więcej możliwości wykorzystania bujaka. Przede wszystkim mogą się na nim bujać same, oczywiście pod nadzorem opiekuna. Pamiętaj jednak, by wypełnić wnętrze mebla wygodnym, dedykowanym materacem. Zacznij od 30 minut dziennie!

Jak zabawa z bujakiem wpływa na niemowlę?

Bujak to mebel zgodny z metodą wprowadzoną przez Marię Montessori. Głównym jej założeniem jest stworzenie przyjaznej dla dziecka przestrzeni do poznawania otaczającego go świata. Każdy element powinien być łatwo dostępny dla malucha i  dopasowany do jego możliwości, a przy tym korzystnie wpływać na ogólny rozwój. Bujak doskonale spełnia te warunki. Korzystnie wpływa na rozwój małej i dużej motoryki, stymuluje koordynację na linii ręka-oko, układ przedsionkowy i zmysł czucia głębokiego. Ponadto dzięki zabawie z bujakiem maluch ćwiczy koordynację ciała – ten produkt jest też doskonałym narzędziem do profilaktyki wad postawy.

Bujak dla starszaka – idź za potrzebami dziecka!

Czy wiesz, że bujak może wspierać rozwój nawet nieco starszych dzieci? Dostępne w naszym sklepie modele można rozbudowywać o ciekawe elementy. Dzięki temu możesz w prosty sposób stworzyć fascynujący, domowy plac zabaw dla malucha! Jakie zabawy bujakiem spodobają się starszakom? Czytaj dalej – podpowiadamy.

1. Ścianka wspinaczkowa? Czemu nie!

Jednym z podstawowych elementów, które mogą rozbudować bujak i dać mnóstwo dodatkowych możliwości zabawy, jest dodatkowa płyta, którą można przymocować do mebla. Znajdują się na niej niewielkie stopnie, po których maluch może się wspinać, ćwicząc motorykę i koordynację w przestrzeni.

2. Domowa, bezpieczna zjeżdżalnia

Druga strona płyty pełniącej funkcję ścianki wspinaczkowej jest z reguły gładka. Dziecko może ją wykorzystać jako zjeżdżalnię – to doskonała alternatywa dla klasycznego placu zabawy, kiedy aura za oknem nie sprzyja. Co więcej, ten element można też założyć bezpośrednio na bujak – w efekcie powstanie równoważnia, dzięki której Twoja pociecha może ćwiczyć zachowanie równowagi poprzez delikatne balansowanie.

3. Artystyczne centrum dowodzenia

Bujaki, które znajdziesz w naszym e-sklepie, można rozbudować o blat, dzięki czemu powstanie praktyczne biurko dla małego artysty. Poza tworzeniem pierwszych dzieł dziecięcej sztuki bujak z blatem może odegrać wiele innych, wybitnych ról w zabawie – sprawdzi się np. jako tor samochodowy czy teatr dla lalek. Bujak postawiony do góry nogami i nakryty kocem będzie z kolei najlepszą, pierwszą tajną bazą. Obserwując swoją pociechę podczas zabawy, przekonasz się, że dziecięca wyobraźnia nie ma żadnych granic!

Bujaki z górnej półki

Na zakończenie chcielibyśmy zaprosić Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu. Znasz już podstawowe wskazówki dotyczące tego, od kiedy bujak dla niemowlaka zda egzamin. Myślimy o wszystkich dzieciach i ich opiekunach. Stawiamy na długofalowe rozwiązania, które będą trafioną i atrakcyjną inwestycją. Nasze bujaki Montessori z powodzeniem posłużą rosnącemu dziecku jako miejsce zabawy bądź popołudniowej drzemki. Odwiedź nasz sklep i wybierz wysokiej jakości bujak o wielu funkcjach!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium